Przekonaj swoją rodzinę do gier planszowych!

Spotykasz się z rodziną na obiad niedzielny lub okolicznościowe święto. Po zjedzeniu wszystkich pyszności ustawionych na stole jest chwila odpoczynku. Prawdopodobnie każdy będzie robił coś innego. Dorośli zaczną oglądać telewizję, dzieci pobiegną szukać swoich telefonów, a seniorzy zaczną wspominać lata młodości… A gdyby tak można było zgromadzić wszystkich razem? Spędzić przyjemnie czas, podyskutować, a może i coś wspólnie zrealizować? 

Wszystkie te miłe chwile może Wam dać dobra gra planszowa! Pokaż swojej rodzinie świat gier bez prądu, a już nigdy nikt z Was nie będzie się nudził podczas rodzinnego spotkania.

Poniżej znajdziecie sprawdzone sposoby, jak przekonać rodzinę do gier planszowych:

1. Zagrajcie w gry planszowe bez planszy
Wiele osób odstrasza wyobrażenie gry planszowej. Uważają, że będzie to tysiąc elementów, wielka plansza i złożona rozgrywka. Zacznij od takich gier, w które można zagrać także bez planszy, lub te, które tej planszy nie wymagają.

Przykłady gier:
– 5 sekund – Prosta gra quizowa, w której mamy 5 sekund na odpowiedź. Końcowa punktacja i zbieranie punktów jest zupełnie niepotrzebne Wystarczy dobra zabawa.
– Założysz się – W tej grze reszta obstawia czy uda nam się wykonać różne zadania. Może na początku zacznijmy od kart quizowych, by połowa rodziny nam nie uciekła…
– Czółko – przyklejamy kartki do czoła i zgadujemy co tam się znajduje. Możemy zagrać z ograniczeniem czasowym ale z rodziną lepiej nie podnosić za bardzo stresu 🙂

2. Wybierz gry, które przypominają klasyki
Twoja rodzina chętniej usiądzie do gry, w której nie będzie musiała przyswajać szeregu zasad. Jeśli znają np. Pokera, Brydża, Memory czy Chińczyka to chętnie zagrają w grę o podobnych zasadach.

Przykłady gier:
– Diamenty – Gra z elementami pokera
– Detektyw Pozytywka na Tropie – Znane z dawnych lat memory (odwracanie naraz dwóch kafelków i szukanie par)
– Kingdomino – Układanie pasujących do siebie kafelków jak w domino.
– Pędzące Żółwie, Wielka Ucieczka – Sposób rozgrywki podobny do sławnego Chińczyka
– Mistakos – Nowoczesna wersja klasycznych bierek

3. Pokaż gry, w których zasady można wytłumaczyć bardzo szybko
Wybierz gry, których zasady da się wytłumaczyć w 2 minuty. Jeśli przekroczysz ten czas lub gra będzie zbyt zawiła, Twoi kandydaci na graczy mogą się zniechęcić i odejść od stołu.

Przykłady gier:
– Na sprzedaż – Najpierw licytujesz za monety poszczególne posiadłości, a następnie sprzedajesz je z jak największym zyskiem.
– Dobble – Znajdź symbol łączący dwie karty, powiedz głośno jego nazwę i przejdź do kolejnej pary.
– Seria Story Cubes – Rzuć kośćmi i ułóż z wylosowanych symboli zdanie. Nie zastanawiaj się długo, Twoja wypowiedź nie musi być logiczna 🙂

4. Po prostu rozpocznij grę!
Sam widok dobrze bawiących się członków rodziny, przy rozłożonej planszówce spowoduje zainteresowanie reszty. Jeśli masz do czynienia z grą, która nie posiada wielu elementów, możesz rozpocząć grę, nie informując o tym reszte. Nie zauważą, kiedy wciągną się w rozgrywkę. (stosuje ten patent zawsze przy grach quizowych :))

5. Wybierz gry bez limitu graczy
Tego typu gry pozwolą Ci zacząć grę już od 1 – 2 graczy i poszerzyć rozgrywkę, gdy więcej osób będzie chciało się dołączyć. Świetnie do tego sprawdzają się gry narracyjne, quizowe czy imprezowe.

Nie od razu Rzym zbudowano!
Nie zrażaj się jeśli na początku Twój pomysł na popołudnie z grą planszową spotka się z niezadowoleniem i odmową. Niektórzy przekonają się do tej formy spędzania czasu dopiero po jakimś czasie. Może za którąś próbą, gdy zobaczą jak bardzo lubisz gry planszowe i jak wielką radość sprawia Ci gra, także się dołączą… chociażby z ciekawości!

Jakie ty masz sposoby na zachęcanie do rozgrywki?

Autor: Sofia Pakulska
Źródła: Wiedza własna

Grafika: commons.wikimedia.org (Autor: Bill Branson)

One comment Add yours
  1. Super wskazówki, w jakie gry pograć z rodziną:-)
    To świetny pomysł!
    Tym bardziej, że prognozy pogody wskazują, że aura w okresie Świąt nie będzie sprzyjać spacerom:-(
    Dziękuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *