Czy wiesz jak pokazać dziecku swoje ulubione gry planszowe?

Brakuje Ci pomysłów na zabawę z dzieckiem? Stare zabawki i gry już go nudzą? Szukasz zabawy, która jednocześnie będzie wspierać rozwój Twojego dziecka?

Gry planszowe bardzo wpływają na rozwój dziecka. Podczas przyjemnej zabawy, mały zawodnik może nauczyć się kolorów, dni tygodnia, wyćwiczyć zdolności manualne, poprawić refleks i koordynację ruchową. Niezwykle trudno jest znaleźć aspekt, którego gry planszowe nie rozwijają. Wszystko zostało tak zaprojektowane, by dziecko lubiło daną grę i chciało do niej wracać, a przy tym utrwalało poznaną wiedzę i zachowania.

Wystarczy szczypta wyobraźni i kreatywności

Podczas zabawy z dziećmi zauważyłam, że prawie każda gra może przynosić radość dziecku, nawet jeśli nie jest przeznaczona dla jego grupy wiekowej.
Aby nasza gra zainteresowała tak młodego gracza, należy wykazać się wyobraźnią i kreatywnością 🙂 Pamiętajmy, że dzieci inaczej odbierają świat zewnętrzny niż my.
Ponadto u dzieci, puszczenie wodzy fantazji przychodzi dużo łatwiej niż u dorosłych.

Jak wykorzystać gry planszowe do tego by nasze dziecko już nigdy się nie nudziło:

1. Zmieniamy zasady gry
Ograniczenia wiekowe obowiązują wtedy, gdy stosujemy się do pełnych zasad gry. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wprowadzili własne reguły 🙂

Przykładowe wykorzystanie w grach:
– Dixit –
Teoretycznie od lat 8. Podstawą gry są kolorowe, abstrakcyjne karty. Gra polega na dopasowywaniu skojarzeń do kart i zgadywaniu, która karta była wyłożona przez którego z graczy.

Grę Dixit możemy zmieniać na milion różnych sposobów. Możemy pytać dziecko, która karta najbardziej mu się podoba, która jest smutna, która wesoła. Wyszukiwać jasne lub ciemne karty, lub opisywać co na nich widnieje. Dobrą zabawą jest także opisywanie emocji widniejących na kartach czy wyszukiwanie określonego tematu.

2. Używamy wyobraźni.
Każda zabawa może stać się fascynującą przygodą, jeśli dołożymy do niej niesamowitą historię. Opowieść powinna być na tyle prosta byśmy nie mieli problemu z kontynuowaniem jej podczas zabawy, ale także na tyle wciągającą by nasze dziecko nie mogło się od niej oderwać.

Przykładowe wykorzystanie w grach:
– Imago-
Gra od 12 roku życia, w którą możemy zagrać także z naszymi maluchami. Zadaniem graczy jest tłumaczenie haseł za pomocą plastikowych plakietek z ilustracjami i fragmentami obrazków.

Młodsi gracze z pewnością chętnie staną się mądrymi naukowcami tworzącymi nowe zwierzaczki, super bohaterami pokazującymi swoją zbroję czy księżniczkami, które ułożą najpiękniejsze domki na świecie. Pamiętajcie, by się nie ograniczać. Przesuwanie, nakładanie na siebie, obracanie i przekręcanie plakietek, dozwolone!

3. Nie musimy używać wszystkich elementów.
Niektóre gry posiadają wiele elementów. O ile jest to atrakcyjne dla dorosłych, dzieci mogą je pogubić lub poniszczyć. Dobra zabawa może się narodzić także z kilku elementów danej gry, wystarczy pomyśleć jak ciekawie można ich użyć do zabawy.

Przykładowe wykorzystanie w grach:
– Wsiąść do Pociągu –
Przeznaczona od 8 lat. Gra, w której za pomocą kolorowych wagoników, które kupujemy za pomocą kart, budujemy trasy pociągu. Każdy z nas posiada bilet, który pokazuje skąd dokąd musimy dojechać.

Młodsze dzieci mogą układać odpowiednie kolory pociągów na pasujących kolorem trasach. W przypadku większej ilości dzieci możliwe jest zorganizowanie wyścigów (każdy w swojej turze układa jeden wagonik).
Ponadto przy użyciu kart z gry, możemy zagrać w „Piotrusia” (wymieniając się kartami musimy zdobyć jak najwięcej par), lub po prostu umówić się, który kolor aktualnie zbieramy.

Nadal nie pewnie się czujesz… poszukaj inspiracji!

Jeśli dalej niepewnie się czujesz wymyślając zabawy, poszukaj gotowych scenariuszy i przykładów na spędzenie czasu z dzieckiem. Przypomnij sobie swoje dziecięce zabawy.
Zacznij od czegoś prostego co Tobie także sprawi przyjemność. Może Twoje dziecko z czasem samo będzie wymyślało, w co chce, żebyście się pobawili? 🙂

Jakie są Twoje ulubione zabawy z wykorzystaniem gier planszowych? Pochwal się w komentarzu 🙂

Źródła: Wiedza własna
Grafika: pixabay.com
2 comments Add yours
    1. Dla 3 latków także zaprojektowano fajne, ciekawe gry.
      Polecam spróbować serię Smart Games i Zagrajmy mamo.
      Gry takie jak Smart Games Czerwony Kapturek, 3 małe świnki czy Zagrajmy Mamo Myszki w Ogrodzie, są bardzo kolorowe, rozwijają zdolności manualne, uczą kolorów i wzorów. Po za tym są tak zaprojektowane, że dzięki nim możemy tworzyć własne zasady i bawić się z dziećmi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *